Postanowienie noworoczne – moja propozycja

www.healthline.com

Po okresie bożonarodzeniowej żywieniowej rozpusty i szaleństwach sylwestrowych nadchodzi tradycyjny czas postanowień noworocznych. Dotyczą one najczęściej związków, rodziny, pracy i oczywiście, zdrowia. Z początkiem roku już na pewno zapiszemy się na siłownię, skończymy z wieczornym obżarstwem i wylegiwaniem na kanapie. Ale jak to bywa, z dotrzymywaniem bywa różnie, a porażka już na początku roku skutecznie zniechęca do dalszych starań.

Gdybym mogła zaproponować postanowienie, które będzie krokiem w kierunku zdrowia a jednocześnie nie wymaga wiele wysiłku, zachodu czy pieniędzy, to niech będzie to badanie krwi połączone z badaniem cholesterolu. Jest to badanie mało inwazyjne, w zasadzie bezbolesne, szybkie i niedrogie. Jego wyniki natomiast mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaraz, zaraz… cholesterol? W moim wieku?

Większość czytelników tego bloga to osoby młode, ciągle jeszcze sprawne i o potrzebę badania tego typu podejrzewają raczej rodziców czy dziadków. Niektórzy jednak, mimo bardzo młodego wieku mają już podwyższony poziom cholesterolu. Nieważne, czy jesteś szczupły, czy z nadwagą, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, potrzebujesz tego badania. Zaleca się, żeby po 20 roku życia badać cholesterol co pięć lat lub częściej, jeśli wynik odbiega od normy, a po trzydziestce co roku.

Cholesterol to, pisząc w dużym skrócie, substancja lipidowa występująca naturalnie w tkankach i w osoczu krwi. Substancję tę organizm wytwarza samodzielnie, ale także uzyskuje z pożywienia. Potocznie cholesterolem nazywamy kompleksy białkowo-lipidowe w osoczu krwi, które są formą transportową cholesterolu i to ich poziom bada się za pomocą popularnych metod.

Cholesterol HDL zwany jest „dobrym” cholesterolem i zapobiega on odkładaniu się „złego” cholesterolu HDL w naczyniach krwionośnych. Im wyższy poziom cholesterolu HDL tym lepiej dla serca, z kolei zbyt niski jego poziom tym większe ryzyko chorób układu krwionośnego.

Cholesterol LDL, czyli „zły” cholesterol odkłada się w tętnicach i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału lub udaru. Im niższa wartość cholesterolu LDL tym lepiej dla serca. Im wyższy poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL tym wyższe ryzyko wystąpienia ataku serca.

Do grupy ryzyka należą osoby po przebytym zawale lub udarze, chorzy na cukrzycę wymagającą podawania leków, a także palący, osoby z wysokim ciśnieniem, niskim stężeniem cholesterolu HDL, osoby u których w rodzinie ktoś w młodym wieku chorował na serce, mężczyźni powyżej 45 roku życia i kobiety po 55 roku życia.

Podczas badania oznacza się:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL
  • trójglicerydy

Poziom cholesterolu mierzymy na ogół w miligramach na decylitr krwi (mg/dL).

cholesterol całkowity (mg/dL) interpretacja wyniku
 poniżej 200  w normie
 200 – 239  podwyższony
 240 i więcej  wysoki

 

LDL cholesterol (mg/dL) interpretacja wyniku
poniżej 70 pożądany u osób z chorobami serca
poniżej 100 pożądany u osób z podwyższonym ryzykiem chorób serca
100 – 129 niemal idealny
130 – 155 górna granica normy
156 – 189 wysoki
190 i więcej bardzo wysoki

 

HDL cholesterol (mg/dL) interpretacja wyniku
poniżej 40 dla mężczyzn poniżej 50 dla kobiet zbyt niski
50 – 59 na granicy normy
60 i więcej idealny

 

trójglicerydy (mg/dL) interpretacja wyniku
poniżej 150 najkorzystniejszy
150 – 199 na granicy normy
200 – 499 wysoki
500 i więcej bardzo wysoki

 

Ja już jestem po badaniu poziomu cholesterolu, choć od razu przyznam, że miałam o tyle łatwiej, że mogłam skorzystać możliwości badań w pracy. Zachęcam wszystkich czytelników do badania. A może publiczne zobowiązanie będzie dobrą motywacją? Do odważnych świat należy! Wpisujcie w komentarzach, czy macie zamiar (a może już to zrobiliście) poddać się badaniu. A może mały konkurs na najlepszy wynik?

A co, jeśli po badaniu okaże się, że wyniki pozostawiają nieco do życzenia? Na szczęście jest na to rada, ale to temat na odrębny wpis. Powodzenia w badaniach :)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>