Przeziębienie i co dalej?

IMG_0983

Te objawy są znane chyba każdemu. Katar, zatkany nos, ból gardła,  kichanie, podwyższona temperatura i ogólnie złe samopoczucie sygnalizują, że najprawdopodobniej dopadło nas przeziębienie. Pod tą nazwą kryje się infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych trwająca od około tygodnia do 10 dni, choć najsilniej odczuwamy objawy w ciągu pierwszych trzech dni od ich wystąpienia i wtedy też możemy zarażać innych.  Za przeziębienie może odpowiadać około 200 różnych wirusów i na ogół mija od jednego do czterech dni od zarażenia do rozwinięcia się objawów.

Złe wieści są takie, że na przeziębienie nie ma skutecznego lekarstwa,  popularne leki nie skutkują, a co najwyżej w niewielkim stopniu, o ile w ogóle,  łagodzą objawy. Pomimo tego, że koncerny farmaceutyczne sprzedają ogromne ilości medykamentów mających zwalczyć przeziębienie, nie udało się im udowodnić przy pomocy badań ich skuteczności, za to mogą wystąpić efekty uboczne ich stosowania. Z kolei skuteczność popularnych metod ludowych nie została wystarczająco dobrze udokumentowana z tego powodu, że koncerny te nie są zainteresowane testowaniem produktów, które można kupić w pierwszym lepszym sklepie spożywczym. Cóż więc pozostaje? Na pewno najskuteczniejszym lekarstwem jest czas. Jeśli chodzi o łagodzenie objawów, można wyróżnić tu dwa podejścia. Jedno, popularniejsze,  skupia się na łagodzeniu objawów. Drugie opiera się na przekonaniu, że nie należy przeszkadzać organizmowi w walce z przeziębieniem a objawy to dowód na działanie systemu odpornościowego. Nie należy więc szczególnie łagodzić kaszlu czy hamować wydzieliny z nosa, bo w ten sposób właśnie organizm pozbywa się zarazków.

IMG_0884

A oto kilka metod jak radzić sobie z przeziębieniem, a przynajmniej nie pogorszyć swojego stanu

  • Miód to produkt wypróbowany przez całe pokolenia. Jedno z badań sugeruje, że miód może łagodzić kaszel, ale potrzeba następnych testów, żeby potwierdzić jego skuteczność. Należy pamiętać, by nie podawać miodu dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia.
  • Należy często wydmuchiwać nos i robić to z wyczuciem tzn. na tyle energicznie, żeby oczyścić drogi oddechowe, ale nie na tyle gwałtownie, by przy okazji przemieścić wirusy w okolice ucha. Najlepiej wydmuchiwać wydzielinę z jednego nozdrza zatykając palcem drugie, a następnie z drugiego, zatykając palcem to pierwsze.
  • Dobrze jest zostać w łóżku i odpoczywać dając organizmowi siły do walki z infekcją
  • Picie dużych ilości płynów zapobiegnie odwodnieniu i wysuszeniu gardła. Gorące napoje pomogą rozrzedzić wydzielinę z nosa co ułatwi jej usuwanie
  • Gorąca kąpiel lub prysznic nawilżą drogi oddechowe i działają odprężająco
  • Nawilżanie powietrza w pokoju poprawi komfort oddychania
  • Dodatkowa poduszka ułatwi oddychanie w czasie snu
  • Unikać zarażania innych. Więcej o tym, jak również o zapobieganiu przeziębieniom tu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>